Стиліст Марія Кваченко, Ретрофест і Old Car Land!
4-6 жовтня у Києві відбудеться найбільший технічний фестиваль Old Car Land. Вулицями столиці проїдуть ретро автомобілі. А на фестивальному майданчику в Державному музеї авіації поважно гулятимуть стильні учасники заходу. Ми поговорили про модні віяння з одним із стилістів фестивалю Марією Кваченко.
– В Україні величезна кількість старовинних автомобілів. Це дуже помітно. Але як автофестиваль – традиційно чоловіча розвага – раптом опинився під жорстким жіночим контролем?
– Це правда, що основа фестивалю – це ретроавтомобілі. Вони з’їжджаються з усієї України. Зазвичай проходить конкурс елеганції екіпажів. Але цього разу нам запропонували визначити кращий ретро образ серед учасників та гостей. Отже, ми готуємо кілька стильних показів, і наша мета – надихнути людей красою й естетикою. Ознайомити з історією моди та історією автомобіля. А ще – подарувати шоу, свято, радість, прикрасити сіру осінню буденність яскравими барвами.
– Цікава програма: автівки, дівчата …
– Красиві дівчата в ретро образах і джентльмени на автомобілях!
– Як ти опинилася серед організаторів фестивалю?
– Олена Дика – організатор “Ретрофесту”, що проходить в Кам’янці-Подільському, цього року запросила мене та мою колегу Юлією Курилець влаштувати на “Ретрофесті” стильний показ у образах 20-х-70-х років. Це був фурор! Залишилися класні спогади та фото, а найповажнішій учасниці було 83 роки! Тепер маємо повторити цей досвід в Києві на Old Car Land, але вже з дівчатами, які живуть ретро культурою і носять вінтажний одяг не тільки на свята, а й у повсякденному житті.
– Одягти старі лахи, і все? А де ж самореалізація?
– Все це робитимемо за допомогою наших суконь і реквізиту. Я колекціоную вінтаж вже 7 років. Люблю вінтажні сукні, моду, стиль у глобальному сенсі. Мені подобається експериментувати, поєднувати непоєднуване, вносити родзинку в образ. Навіть, коли це виглядає нелогічно, але вцілому гармонійно.
– Цього року також будеш експериментувати чи спробуєш відтворити класичний стиль епохи?
– У ретро стилі я намагаюся навпаки передати автентичність образу, реконструювати його наскільки це можливо. Ми збираємо історії людей, збираємо сукні, в яких наші бабусі ходили на побачення. Хочеться ці історії зберегти в образі, передати атмосферу і відчуття. Ми з Юлею за автентичність і реконструкцію образу. І намагаємося використовувати справжній вінтаж, а не стилізувати образи. Зараз деякі дівчата купують сучасні речі і роблять стилізацію «під ретро». Ми навпаки намагаємося зібрати реальні речі, яким 30-40 років. Аксесуари, капелюхи, взуття. Іноді доводиться шукати по секонд-хендах та барахолках, або запитувати у знайомих бабусь. Ось із Кам’янця-Подільського після “Ретрофесту” мені надіслали цілий пакунок. Настільки місцеві бабусі надихнулися, що сказали: «Ми хочемо, щоб ви це робили й надалі, проповідували ретро культуру в маси». Може деякі речі і використаємо у нашому показі.
– Ми зараз йшли з тобою повз метро, ??і ти побачила червону сукню у білий горошок. Ти купила її за фантастичну суму в 25 гривень …!
– Так, але вона цінна. Це радянська сукня із тканини, яка вже не використовується. І фасон …
– У мене склалося враження, що у Києві дуже перспективно цим займатися: у вас багато вуличних барахолок і секонд-хендів. У тебе є якісь улюблені місця, де ти знаходиш речі? І чи часто бувають раптові знахідки на прикладі сьогоднішньої ?
– Так, був у мене гарний «улов» років сім тому. Я пішла у секонд-хенд на Лісовій. Там був продавець африканець. У нього висіло повно розкішних вінтажних нарядів. Вони коштували усі до 50 гривень. На них ніхто не дивився і не хотів їх купувати, а я задивилася… Зі мною була подруга, вона тоді казала, що все це нікуди не одягнеш. Там був такий чорний плащ, увесь пом’ятий. Я їй кажу: «Ти що!» Я тоді тільки починала захоплюватися вінтажем, ще не розуміла про що йдеться. Але інтуїтивно відчувала, що маю це купити. І придбала. Це були дві сукні: поєднання оксамиту на комірі та ґудзиків з шерстю… Також купила той плащ. І коли я його розгладила … Загалом, я до сих пір його ношу на щодень, а сукні вперше одягла на київський «Ретро Круїз», організатором якого є Маріанна Факас. Досі одне з них бережу, як мою першу вінтажну сукню. Взагалі, найяскравіші спогади пов’язані з цією сукнею. Це були мої перші кроки до мого захоплення і професії стиліста.
– Секонд-хенд» на Лісовій? Тій самій?
– Так, це видатне місце для любителів яскравих та цікавих знахідок. Модники, хіпстери, навіть закордонні дизайнери відвідували цей секонд-хенд. І були здивовані різноманітністю асортименту та цінами. Ще в мене там була цьогоріч яскрава знахідка. Я готувалася до «Ретро Круїзу» і мені не вистачало смокінгового піджака. Було важко знайти, мені здавалося, що неможливо. У мене були чоловічі брюки, стиль «гарсон», образ Марлен Дітріх. Навіть антикварний казанок було простіше знайти, ніж піджак «смокінг». І я вирушила на Лісову. Побачила у купі одягу чорний піджак на щось схожий. Дістаю, а це стилізація під смокінг за дві гривні. На святі «Ретро Круїз» образ Марлен Дітріх став одним із найяскравіших. Я опинилася у трійці найкращих образів свята.
– Очманіти!
– Так. Мій образ Марлен Дітріх загалом коштував менше ста гривень.
– А як можна серед багатьох чудових образів і красивих дівчат обрати переможця? Ти ж будеш членом журі? На що звертатимеш увагу?
– Цього року я стиліст і організатор вінтажного показу. Друга моя місія – обрати кращий образ і визначити найелегантніший екіпаж. Справді, приходить дуже багато красивих людей, і обрати найкращий образ дуже складно…
– Не тільки дівчата? Чоловіки теж беруть участь?
– Так. Цьогоріч заздалегідь подаються заявки, ми будемо затверджувати фотографії з образами. У нас буде час вибрати найбільш гідного. Судити будемо по тому, як людина змогла адаптувати образ під свій типаж. Щоб внутрішній стан людини передавав гармонію зовнішнього образу.
Ще важливо, наскільки учасник передав епоху у деталях. Зазвичай образ визначають деталі: без них навіть найкрасивіший одяг втрачає свій шарм. Автентичність теж важлива. Ось на ці три речі я буду звертати увагу.
– Україна багата на ретроавтомобілі. Я надивився їх у Херсоні, Львові, Києві й Одесі: це автівки з Європи, Радянського Союзу та Америки. Чи буде автомобіль частиною оцінюваного образу?
– Це буде окремий конкурс. Конкурс елеганції екіпажів. Якщо судити по Кам’янцю-Подільському – водій має бути одягнений відповідно епосі свого автомобіля. Це збільшить його шанси на перемогу. Ще ми оцінюємо стан автомобіля, наскільки він доглянутий. Наскільки збереглася його первозданність. Стан салону. Також, важлива презентація: як екіпаж презентує себе й автівку.
– Твої побажання учасникам Old Car Land?
– Зичу усім максимально підготуватися, поставитися серйозно й отримати задоволення від самої участі. Оскільки нашою метою є нести красу в світ і дарувати натхнення людям. І це найголовніше.
Журналіст – Дмитро Хобботовський